Scientific Programme
Outline Programme [PDF]
Final Programme [PDF]
Posters
Symposia:
Bone formation
Bone resorption and its regulation
Clinical disorders other than osteoporosis
Local and systemic regulation
Osteoporosis assessment and treatment
Osteoporosis pathophysiology, genetics and physiology
What's new in bone disease? Clinical/basic
Workshops:
Vesicular trafficking in bone cells
Growth plate biology
Physical measurement
Nutrition and bone
Stem cells
Metabolic bone disease
Opening Speaker:
Herbert Fleisch (Berne, Switzerland)
Invited Speakers:
Warren Alexander (Melbourne, Australia):
Regulation of gp130 action by the SOCS family of proteins
Andy Arnold (Farmington, USA):
Genetic basis of hyperparathyroidism including parathyroid cancer
Nina Bjarnason (Ballerup, Denmark):
GI and bone
Roberto Buccione (S. Maria Imbaro, Italy):
Membrane trafficking and podosomes
Rob Coleman (Sheffield, UK):
Breast cancer and bone
Cosimo de Bari (London, UK):
Skeletal repair by adult stem cells
Chris de Laet (Rotterdam, The Netherlands):
The assessment of fracture risk: a global perspective
Pierre Delmas (Lyon, France):
Update on treatments for osteoporosis
Michael Econs (Indianapolis, USA):
What’s new in phosphate metabolism?
Joel Finkelstein (Boston, USA):
Combination therapy for osteoporosis
Ignac Fogelman (London, UK):
PET imaging
Amanda Fosang (Parkville, Australia):
Aggrecan and the effect on growth and development
Roger Francis (Newcastle-upon-Tyne, UK):
Calcium, Vitamin D and bone
Ross Garrett (San Antonio, USA):
Bone anabolics: the BMP pathway
Stephen Goldring (Boston, USA):
Role of the immune system in bone loss
Miep Helfrich (Aberdeen, UK):
New insights into osteoclast diseases
Douglas Kiel (Boston, USA):
New insights into nutrition and the skeleton
Michael Levine (Cleveland, USA):
The genetic basis for resistance to parathyroid hormone
Linheng Li (Kansas City, USA):
The role of osteoblasts in the regulation of hematopoietic stem cells
Ormond MacDougald (Ann Arbor, USA):
Role of Wnt signalling in mesenchymal cell fate
Ralph Müller (Zurich, Switzerland):
Anatomical and functional CT imaging of bone
Eric Orwoll (Portland, USA):
Bone formation: of mice and men
Huibert Pols (Rotterdam, The Netherlands):
Homocysteine and bone
Miguel Seabra (London, UK):
An overview of Rab GTPases and vesicular trafficking
John Shaughnessy (Little Rock, USA):
DKK, myeloma and bone
Dolores Shoback (San Francisco, USA):
Calcimimetics in the treatment of hyperparathyroidism
Gudrun Stenbeck (London, UK):
Bone dynamics and vesicular trafficking
Hiroshi Takayanagi (Tokyo, Japan):
Role of NFAT in osteoclast differentiation
Andrea Vortkamp (Essen, Germany):
PTH/PTHrP receptor signaling and disorders of the growth plate
Felix Wehrli (Philadelphia, USA):
MRI and bone
Graham Williams (London, UK):
Thyroid and bone
Akihiro Yasoda (Kyoto, Japan):
Rescue of achondroplasia
Outline Programme [PDF]
Final Programme [PDF]
Posters
|